Azerbaycanca İlk Dinsiz Forum

Cesaretli Olun


  Deizm Nedir??

  Paylaş

  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 72
  Kayıt tarihi : 25/09/09
  Nerden : Istanbul

  Deizm Nedir??

  Yeni mövzu tarafından Admin Bir Ş. Sen. 26, 2009 7:07 pm

  Deizm (tanrıçılıq)

  Bütün dinleri redd eden ancaq tanrının varlığına inanan inanc şeklidir. Dinler redd edildiyi üçün peyğemberler, müqeddes kitablar, cennet ve cehennem, melek, şeytan kimi qavramların heçbirinin deizm inancında yeri yoxdur. Sadece kainatı ve tebiet qanunlarını qoyan, bunun ardından kainata ve insanlığa heç bir müdaxilesi olmayan tanrıya inanılır. Bu tek inancın qaynağı, dolayısız yoldan başa düşme qabiliyetimizle tebiete ve insanın şekline duyulan heyranlıq ve bunları bir yaradanın (tanrı)yaratdığına inanan inanctır.Eslinde bu dinlerdeki anlamıyla inanc deyil.Daha çox felesefe axını kimi başa düşülmelidir.

  Deizmde ibadetlerin ve din ritoriyalarının olmamasındandır ki, ateistler ile deistler arasında günlük heyatda, praktiki anlamda bir ferqlilik yoxdur.

  Deizm, tekamüle qarşı deyildir. Deizme göre insan, tanrının emele getirdiyi fizika ve kimya qaydaları çerçivesinde, daha besit canlıların tekamülü neticesinde emele gelmiş olabiler.Tebiiki bu fikir elmle de desteklenir.Bir tanrıya inanmaq, o tanrının, insanı pilleler olmadan bir anda yaratdığı fikrine de inanmağı lazımlı qılmaz. Semavi dinlerde yeni Yahudilik, Xristiyanlıq, İslam kimi dinlerde insanın, evvelceden tekamüle ehtiyac duyulmadan yaradıldığına inanılır. Bu inanış deizmde yoxdur.

  ****************************** *****

  Suallar ve Cavablar;

  Deizm neye dayanır?

  Ağıla ve Tebiete. Kainata baxınca bir düzen görerik ve bu düzen bizi bir tanrı ya da yaradıcı inancına götürür.Bu tanrı veya yaradıcı ne şekildedir,deizm bununla bağlı heçbir şey soylemir,bu insanın öz düşüncesine qalmış birşeydir.


  Deizm ateizmin bir növüdürmü?

  Xeyir. Ateizm tanrıyı redd eder. Deizme göre tanrı vardır. Deizm dinleri redd eder.

  Eger deizm tanrı inancını qebul eliyirse deizm ve yahudilik, islam, Xristiyanlıq kimi diger dinler arasında ne ferq var?

  Deizm yuxarıda da qeyd olunduğu kimi tebiete ve ağıla dayanır, vehiye dayanmaz. Diger bütün dinler vehiye ya da müqeddes kitablara dayalıdırlar. Deizmde bir rahibe papaya ya da mollaya ehtiyac yoxtur. Deizmde ehtiyac olan tek şey öz başa düşme qabiliyyetimiz ve düşünme bacarıqımızdır.


  Deistler tanrının kainatı yaradıb geri çekildiyine mi inanırlar?

  Bezi deistler ele fikirleşir, bezi deistler tanrının insan davranışlarına müdaxile ede bileceyini düşünür.


  Deistler dua edermi?

  Sadece şükür ve teşekgür için dua ederler, tanrıya qibte elemezler. Dua üçün lazımlı bir yer ve zaman, lazımlı bir beden duruşları veya hereketleri yoxdur.İçgi içerken,hetta tualetde bele dua elemek serbesttir.Ama bu dua tanrıdan nese istemez,nese ummaz.Tanrının cavab vermediyinin ferqindedirler.Meselen sadece herşey ne qede gözeldir demek deizmde en yaxşı dualardan biridir.  Deistler tanrıyı nece görürler?

  Tanrıyı istediyi qeder gücü olan ölümsüz bir varlıq olaraq görürler. Ancaq bu herşeyi açıqlamır.Dediyim kimi tanrının ne olduğu her bir deistin subyektiv düşüncesine qaldığı üçün bu standart deyil.Meselen men bele düşünmürem.Tanrıyla bağlı fikirlerim evvelki yazımda bildirilib.

  Deizm bir mezhebdirmi?

  Deizmin bir mezheb olması mümkün deyil çünki Deizm özüne güvenmeyi öyredir ve insanları daima ağıllarını istifade etmeye teşviq eder. Deizm neticesi ne olursa olsun avtoritet rejimi sorqulamağı öyredir. Deizm vehiye dayalı dinler kimi mühakimesi olmayan iddialar ved etmez.Vehiye dayalı dinler insanları tanrının söylediklerine teslimiyyete ya da bu sözlere qarşı düşünme gücünüzü ertelemeye çağırır. Bunu iman olaraq adlandırırlar. Meselen, Musa'nın denizi yardığına ya da İsanın suyun üstünde yeridiyine ya da Mehemmedin Quran'ı bir melekden aldığına inanmaq ne qeder mentiqlidir?


  Deizmin dünyadakı şer ve pisliklere qarşı cavabı nedir?

  Dünyadakı şer ve pisliyin büyük bir qismi eger tanrı vergisi ağlımızı qucaqlasaydıq ortadan qalxa bilerdi. Unudulmamalıdır ki, Tebietin keşv etdiyimiz ve inkişafda istifade ettiyimiz bütün qanunları, pc-den tibbe ve kosmos yolçuluğuna qeder ta başından beri vardı. Ama biz bilgimizi inkişaf ettirmek ve öyrenmek yerine batil etiqadları ve qorxuyu seçdik. Uğur üçün lazım olan çetin işleri bacarmaqdansa öz davranışlarımıza cavabdeh olmadığımızı düşünmek daha çox sakitleşdiricidir. Deizm her suala bir cavabının olduğunu iddia eder, deizm sadece bu suallara geden doğru yolda olma iddiasındadır

  Bu mövzuda bir neçe şey söylemek isterdim.Esasen de yeni deist olmuş veya sorqulama pillesinde olan dostlar üçün.Buradakı tanrı terifi herkes üçün ferqlilik göstere biler.Netice etibarıyla görünmeyen birşeydir.İsteyen istediyi kimi başa düşmekde serbestdir.Bunun deizm felsefesine tesir edeceyi qetiyyen düşünülmemelidir.Ve deizmin tanrısı deye de birşey qetiyyen yoxdur.Deizm vardır ve onun içinde bir tanrı vardır.O tanrı ne cür bir tanrıdır?Buna siz qerar verin.. .

   Forum saatı: B.e. Dek. 17, 2018 3:24 am